دره شوری شرزهدره شوری شرزه مزرعه پرورش و اصلاح نژاد اسب اصیل

تاریخچه اسب اصیل دره شوری

دره شوری نام ایلی از ایل دره شوری که ایلی ترک زبان در استان فارس و جنوب استان اصفهان است می‌باشد .همچنین نام یکی از طوایف ایل بزرگ قشقایی و همچنین نام یکی از نژادهای اصیل اسب پرشین عرب که در طایفه دره شوری از ایل قشقایی پرورش می‌یابد و از اصیل‌ترین اسب‌های دنیا می‌باشد. به علت کوچ‌های مداوم و عبور از مناطق مختلف با آب و هوای مختلف و استفاده از اسب به عنوان اصلی‌ترین ابزار، اقدام به تولید این نژاد در این ایل شد به همین خاطر نام اسب دره شوری برای همیشه روی این اسب قرار گرفت.

تاریخچه اسب دره شوری

در خصوص پیشینه اسب دره شوری گفته می‌شود برای نخستین بار شخصی به نام زیاد خان دره شوری تعدادی از اسب‌های منطقه را که سرآمد دیگران بودند و همگی دارای خصوصیات رفتاری و صفات ظاهری مشترکی بودند در یک محل جمع‌آوری و پرورش داده است.

خصوصیات مرفولوژی اسب دره شوری

به لحاظ ظاهری این اسبها شباهت زیادی به اسب‌های عرب دارند.

از بارزترین علامت‌های ظاهری این نژاد کپل صاف، دمی افراشته، بدنی قوی می‌باشد.

قد اسب به مراتب بلندتر از اسب عرب می‌باشد.

گوشهای این اسب از اسب عرب بلندتر است.

کپل معمولاً کشیده و به سمت عقب می‌باشد و برخلاف اسب‌های عرب که کپلی گرد دارند بیشتر حالت زاویه‌دار می‌باشد.

اسب دره شوری عالی برای ورزش خصوصاً درساژ و پرش می‌باشد.

از نظر استقامت و رکورد سرعت بسیار بالاتر از اسب‌های عرب هستند و همین باعث شده که در کورس اسب‌های عرب نمی‌توانند شرکت کنند.

رنگ غالب این نژاد معمولاً کهر طلائی، کرنگ، سمند و نیله می‌باشد و اسب‌های ابلق و یا سفید دیده نمی‌شود و مشکی خالص در این نژاد به ندرت دیده می‌شود.

بطور کلی اسب دره شوری بسیار زیبا می‌باشد. اما به طور ویژه زیبایی این اسب‌ها برای خوانین اهمیت بیشتری داشته است و به همین دلیل اسبان خوانین، زیبایی منحصر به فردی نیز داشته که این نکته نیز در اصلاح نژاد آنها مورد توجه قرار می‌گرفته است.

علائم مربوط به داغ اسب دره شوری

کلیه قوانین و شیوه‌های علامت‌گذاری آن مشابه اسب عرب می‌باشد و این داغ نیز در ناحیه گردن و در سمت چپ بدن علامتگذاری می‌شود. فقط به جای ذکر کد با حروف kh و یا علامت (oo) با حرف D علامت‌گذاری می‌گردد که حرف اول کلمه دره شوری می‌باشد.

معاونت فنی فدراسیون سوارکاری در سال 1374 تا 1380 اقدام به داغ زدن تعدادی از این اسب‌ها نموده و مدارک تعیین هویت آنها بر اساس فنوتیپ (مشخصات ظاهری) تهیه کرده است و در حال حاضر هیچ داغی برای این نژاد صورت نمی‌گیرد وصرفاً کد شناسایی با استفاده از میکروچیپ انجام می‌گیرد. لازم بذکر است تعداد 69 اسب بر اساس فنوتیپ توسط فدراسیون داغ سرد شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود

You cannot copy content of this page